Jdi na obsah Jdi na menu
 


    Technologie všech ras z SG1

 

 

Antická střela
Antická střela se řídí myšlenkami. Při letu září žlutě. V Antické základně na Zemi jich byly tisíce, a pomocí těchto střel ubránil Jack Zemi před Annubisovou flotilou. Proti těmto střelám nejspíš neexistuje obrana, protože snadno pronikly štíty Annubisovy mateřské lodě, kterou postavil z Antických vědomostí.

 

Hvězdná brána (The StarGate [SG])
Hvězdná brána je velký šedivý kruh o průměru 6 metrů. Je na něm 39 symbolů a 9 schevronů (zámků). Pro projití branou na jinou planetu je zapotřebí zadat 7 symbolů (6 + 1 výchozí). Ale pro projití do jiné galaxie (Ida, Pegasus) je potřeba zadat 8 symbol jako směrový bod, který udává galaxii. Když jsou na jedné planetě 2 Hvězdné brány, nelze mezi nimi vytvořit červí díra.

 

Iris
Iris je součástí Hvězdné brány na Zemi. Je 50 mikrometrů od hranice červí díry, takže se hmota nestihne ani reintegrovat. Je vyrobena z oceli posílené mimozemským materiálem triniem. Ovládání Iris je u zadávacího počítače.

 

Dial Home Device (DHD)
DHD se nachází skoro u každé Hvězdné brány. Je to něco jako telefon. Prostě zadáte adresu a otevře se červí díra na jinou planetu. Na DHD nalezneme 39 symbolů (stejně jako na Hvězdné bráně). V DHD je krystal, který dodává bráně dostatečnou energii, aby se vytvořila červí díra.

 

Tollánská Hvězdná brána
Hvězdnou bránu na nové Tolláně vytvořili Noxové a Tolláni. Brána má menší průměr a je bílá. Není známo, z čeho je vyrobena (možná z Trinia, protože všechny tollánské technologie obsahují trinium).

 

Super brána
Není známo, že by tuto technologii kdy Antikové použili. Použili ji Oriové. Tato brána má v průměru odhadem 300-400 metrů. K vytvoření červí díry je potřeba obrovské množství energie, které nedokáže vyvinout ani ZPM. Ori proto použili černou díru. Ori chtěli super bránu použít k útoku na Mléčnou dráhu. Kdyby se jim podařilo otevřít červí díru, bránou by mohla projít celá jejich armáda. Super brána se skládá z jednotlivých bloků, které po spojení tvoří řetězec. Vala zabránila vzniku brány tím, že zabrala místo posledního bloku malou nákladní lodí a tím přerušila řetězec.

 

Distributor
Distributor postavil Thor pomocí Jackova vědomí poté, co podruhé do sebe nechal nahrát knihovnu vědomostí Antiků (nebyly to jen vědomosti, ale i schopnosti). Toto zařízení účinně zničí lidské formy replikátorů tak, že je rozloží na základní bloky, které už nejsou schopné mezi sebou komunikovat a cokoliv ze sebe vytvořit. Thor vybavil svou loď Daniel Jackson tímto zařízením a zničil všechny (skoro) replikátory ohrožující jejich novou domovskou planetu.

 

Lůžko na uvěznění
Tuto technologii použil Annubis k tomu, aby uvězni Thora. Lůžko se používá k vyslíchání zajatců. Nejspíš nedokáže způsobit bolest nebo zabít. Nedokáže nejspíš ani léčit. Člověk uvězněný v lůžu má volnou pouze hlavu, se zbytkem těla nemůže hýbat.

 

Stroj času (GateShip)
Je malé vznášedlo, které je schopné se zneviditelnit a může proletět bránou. Přepraví asi půl tuctu plně ozbrojeného personálu. Na jeho palubě se nachází zařízení, které mu umožnuje cestovat v čase. SG-1 se pomocí GateShip dostala do minulosti pro ZPM.

 

Zařízení na zničení StarGate
Toto zařízení měl Annubis na jedné své planetě. Uměl ho ovládat, protože se dokázal povznést na vyšší úroveň existence, které dosáhli i Antikové. Zařízení vysílá proud energie, která se uchovává v Hvězdné bráně, na kterou se útočí. Ta během 4 dnů vybouchne a to by zničilo všechen život na planetě. (Annubisovi trvalo zničit déle Hvězdnou bránu na Zemi, protože tam je Iris a ta ten proces zpomalí, ale nezastaví).
Transportní zařízení
Transportním zařízením se může přenést cokoliv odkudkoliv. Ovšem transport funguje jen do určité vzdálenosti (minimálně z povrchu planety na její oběžnou dráhu). Funguje na stejném principu jako brána. Hmota se rozloží, přenese se na jiné místo a zase složí.

 

Zařízení na dilataci času
Toto zařízení použili Asgardi pro boj s Replikátory. Když SG-1 našla Ries a dala ji Asgardům, objevili v ní příkaz, o kterém si mysleli, že jej Replikátoři poslechnou. Ten příkaz byl shromáždit se. Replikátoři se shromáždili na domovské planetě Asgardů, ale Asgardi tam nechali toto zařízení. Zařízení mělo vytvořit bublinu v okolí planety a čas v bublině běžel mnohem pomaleji, tento plán ovšem selhal. Do akce musela stará dobrá SG-1 s novou lodí: Prometheem.

 

Goa'uldská ozbrojená ruka
Ozbrojená ruka se nosí na levé ruce. Může ji používat jen ten, kdo má v krvi naquadah. Dokáže odrazit člověka (nebo věc) asi na 10 metrů. Tímto zařízením se dá také zabíjet.

 

Ha'tak
Ha'tak je goa'uldská mateřská lo'd. Je vybavena zbraněmi a štíty a dokáže převážet desítky letounů a asi 2 000 Jaffů. Její štíty a zbraně nejsou tak účinné jako Asgardské, ovšem goa'uldům se podařilo vytvořit štíty odolné proti zbraním z Biliskneru. Naštěstí Asgardi už používají loďě O'Neill.

 

Al'kesh
Al'kesh je goa'uldský bombardér. Je vybaven zbraněmi a štíty. Tyto bombardéry Goa'uldi používají k útokům na jiné planety, aby zničili pozemské jednotky nebo Toke'rské tunely. Může se na něj naložit brána.

 

Annubisova mateřská loď
Annubisovu mateřskou loď nechal postavit Annubis z vědomostí Antiků. Má silnější zbraně a štíty, než goa'uldské Ha'taky. Jediná loď dokáže zničit flotilu mateřských lodí. Tato loď byla zničena Baalovou flotilou na Kelowně, protože Annubisova mateřská loď má v atmosféře slabší štíty.

 

Apophisova mateřská loď
Jedinou stavěl Apophis na PX9-757. Měla mnohem vyspělejší zbraně a štíty než lodě Ha'tak. SG-1 se naštěstí s pomocí návleků Ataniků podařilo loď zničit. Kdyby se Apophisovi podařilo dostavit tuto loď, dobyl by zbytek galaxie, včetně Země.

 

Bojový kluzák
Tento kluzák má stejné vybavení jako smrtící kluzák s tím rozdílem, že se s ním dá proletět bránou. Poprvé se SG-1 s touto technologií setkala, když je zajala Hathor. Teal'c a Hammond je s tímto letounem šli zachránit.

 

Kaiusova nákladní loď
Tato loď má oproti ostatním nákladním lodím mnohá vylepšení. Napříkladn může vytvořit energetické iluze (kopie lodí,...) nebo poslat energetickou vlnu, která přetíží všechnu elektroniku v dosahu. Loď byla až donedávna v rukou Lucianovy Aliance. Vala ji ukradla a vrátila Kaiusovi, aby získala energetický usměrňovač.

 

Tel'tac
Tel'tac je goa'uldská obchodní loď. Je vybavena štíty, ale nemá žádné zbraně. Některé Tel'tacy mají i maskovací zařízení, které je zneviditelní. Mají také transportní kruhy, kterými se můžete dostat z povrchu planety do lodě na oběžné dráze nebo jinam.

 

Sarkofág
Sarkofág má velmi účinný léčebný systém. Umí člověka omlazovat, vyléčit veškerá zranění, dokonce i oživit mrtvého. Má ovšem i své negativy. Používání vyvolává závislost a také mění chování. Proto jsou Goa'uldi tak zlí.

 

Tyčová zbraň
Kromě Zat'na'ktelu u sebe nosí Jaffové také tyčovou zbraň. Je mnohem ničivější než zat'na'ktel. Vystřelí žhavou plasmu a ta likviduje vše, co jí stojí v cestě. Větší verze této zbraně bývá na smrtícím kluzáku.

 

Zat'na'ktel
Zat'na'ktel je základní výbavou každého Jaffy. Goa'uldi ji používají proto, že první výstřel člověka zneškodní, ale nezabije ho to. Druhý výstřel většinu lidí zabije. A třetí ho rozloží.

 

Transportní kruhy
Transportní kruhy fungují na stejném principu jako brána, jenomže na kratší vzdálenost. Jedny kruhy vás rozloží, pak vás to někam přemístí a další kruhy zase složí. Na krátkou vzdálenost (asi 10 metrů) nejsou zapotřebí druhé transportní kruhy.

 

Meziplanetární transportní kruhy

 

Ori vyvinuli novější transportní kruhy, které dokážou přenášet mezi planetami. Není známo na jakou vzdálenost. Mají stříbrnou barvu a jsou popsány Oriiskými nápisy. Tato technologie se objevila v díle Origin, když Prior přivedl Daniela a Valu do město bohů.

 

Odyssea
Odyssea je nová pozemská loď. Vypadá stejně jako Daedalos. Má Asgardské štíty, transportní technologii,... Odyssea se poprvé objevila v díle 9x16 Off The Grid, když měla pomocí transportní technologie transportovat všechny Hvězdné brány z Baalovy mateřské lodi. Odyssea byla při své první misi funkční na 90%.

 

X-303 Prometheus
X-303 je třetí ze série pokusů postavit vesmírnou loď schopnou hyperrychlosti. Je vybavena asgardskými štíty a zbraněmi. Má také asgardské transportní zařízení, ale ne asgardský radar. Pokud budete chtít do Promethea něco přesunout, musíte ten objekt nejdřív označit.

 

X-301
X-301 je první lidská stíhačka křížená s dvěma goa'uldskými letouny. Je vybavena několika raketami, které by měli být schopny prorazit goa'uldský štít a zničit mateřskou loď (Ha'tak). X-301 ale nesplnila to co měla, protože v sobě měla zabudované návratové zařízení na Apophisovu domovskou planetu. Jack a Teal'c málem zemřeli.X-301 byla vyrobena pouze jedna.

 

X-302
X-302 je první letoun postavený lidmi, který je schopen letět hyperprostorem. Má čtyři druhy motorů: klasické triskové, zážehové a přídavné raketové, čtvrým motorem je hyperpohon poháněný naquadrií, kterou přinesl Jonas Quin z jeho domovské planety.

 

Naquadahový reaktor
Naquadahový reaktor dokáže vyrobit velké množství energie. Vyrobí dostatečně energie, aby napájel Hvězdnou bránu. Pozemský naquadahový reaktor byl vyroben podle vzoru orbánského reaktoru.

 

Touchstone
Touchstone dokáže účinně ovládat klima planety, na které je umístěný. Jednoduše otáčíte kruhy kolem kamene, a počasí se mění. Můžete si doslova objednat třeba slunce nebo déšť. Toto zařízení je umístěno na planetě Madrona, kde udržuje její klima. Kdyby tam touchtone nebyl, všichni obyvatelé planety by zahynuli.

 

Tréningová lůžka z P7J-989
Tyto lůžka nalezla SG-1 na planetě P7J-989, které používal Správce, aby udržel své svěřence ve virtuálním světě. SGC tyto lůžka odnesla na Zem a používá je k trénování vojáků SGC. Teal'c, protože chtěl, aby trénování bylo realističtější, uvízl v tomto lůžku a Daniel Jackson mu musel jít na pomoc.

 

Stázový inkubátor
Je to lůžko o velikosti Asgarda. Dokáže ho udržet při životě. Má také antigravitační pole, které usnadňuje jeho přenos. Thor ho měl na své lodi Biliskner, když jeho loď obsadili replikátoři.

 

Thorovo kladivo
Thorovo kladivo postavil Asgard Thor na planetě Cimmeria, aby ochraňovalo místní obyvatele. U brány je zařízení, které oskenuje kohokoliv, kdo projde bránou a když zjistí, že má v sobě larvu goa'ulda, tak ho transportuje do bludiště v horách. Na konci bludiště je Thorovo kladivo, které vyjme z hostitele goa'ulda. Pokud hostitel přežije, může odejít.

 

Zařízení na dilataci času
Toto zařízení použili Asgardi pro boj s Replikátory. Když SG-1 našla Ries a dala ji Asgardům, objevili v ní příkaz, o kterém si mysleli, že jej Replikátoři poslechnou. Ten příkaz byl shromáždit se. Replikátoři se shromáždili na domovské planetě Asgardů, ale Asgardi tam nechali toto zařízení. Zařízení mělo vytvořit bublinu v okolí planety a čas v bublině běžel mnohem pomaleji, tento plán ovšem selhal. Do akce musela stará dobrá SG-1 s novou lodí: Prometheem.

 

Daniel Jackson
Daniel Jackson je standartně vybavena Asgardskými zbraněmi a štíty. Může taktéž vletět do hyperprostoru, ale zase v něm není schopna obrany ani útoku. Thor (s pomocí Jacka a jeho Antických vědomostí) svou loď vybavil větší verzí Distributoru, aby zničil replikátory na nové domovské planetě Asgardů. Naneštěstí někteří replikátoři unikli

 

Biliskner
Biliskner je poháněna čtyřmi neutrino-iontovými generátory. Každý o výkonu 1 000 000 000 kW. Biliskner má také maskovací zařízení. Může letět hyperprostorem velmi velkou rychlostí. V hyperprostoru není schopna obrany ani útoku, protože se všechna energie spotřebovává k letu. Má velmi účinný štít z venku, ale i zevnitř, který tlumí výbuchy.

 

O'Neill
Loď třídy O'Neill byla vytvořena speciálně pro boj s replikátory. O'Neill je naprostý vrchol asgardské technologie. Je vybavena všemi Asgardskými technologiemi. Její trub je vyroben ze slitiny naquadahu, trinia a uhlíku. Je to nejtvrdší slitina, kterou Asgardi vytvořili. Může také vstoupit do hyperprostoru, ale taktéž jako Biliskner, není v něm schopna obrany ani útoku.

 

Satelit
Tento satelit poskytli Ori protektorátu Rand, aby zničili všechny, kteří nechtějí následovat Ori. Satelit má účinné zbraně a štíty. Tři výstřely ze satelitu úplně zničili promětheus, i když měl plně nabité asgardské štíty. Štíty satelitu odolají pozamským raketám. Satelitu ovšem trvá nekolik minut, než se jeho zbraň nabije. Štítu o něco méně.

 

Zařízení na průchod pevnou hmotou
Toto zařízení nosí Tolláni umístěné na paži. Když se zapne, člověk, který ho nosí může projít jakoukoliv pevnou hmotou (i člověkem). Tolláni ho použili, aby unikli z komplexu SGC. Chtěli totiž určit vzdálenost Země a nové Tollány.

 

Tollánský štít
Tímto štítem se nejspíš vůbec nedá projít. Narim ho vypnul pomocí zařízení, které měl na zápěstí. Tímto štítem uzavřeli Klo'rela/Skaaru do jedné místnosti, aby neutekl.

 

AG-3 Satelites
AG-3 satelity postavil Daniel (z vědomostí, které mu předal Harsesis) kolem Země, aby ji ubránil před goa'uldy. Tyto satelity dokáží odhalit goa'uldskou loď vzdálenou desítky světelných let. Jsou také schopny účinně zničit goa'uldskou mateřskou loď. Daniel těmito satelity pak zničil Moskvu. Naštěstí to byl jen jeho sen.

 

Samolet
Samolet je Bedrozské vznášedlo. SG-1 se s ním poprvé setkala na Bedrosii, kde je Bedrosané zajali. Samolet dokáže vytvořit energetické stěny, kteých když se někdo dotkně, omráčí ho to.

 

Bedrozská zbraň
Tato zbraň dokáže omráčit kohokoliv. Existuje i ve větší verzi na samoletech jako jakýsi druh štítu. Bedrosané pomocí této technologie zajali Jacka, Daniela a Sam.

 

Arisova zbraň

Z této zbraně může střílet pouze Aris. Daniel se o to pokoušel, ale nešlo mu to. Tato zbraň má mnoho funkcí. Dokáže omráčit, zabít a určitě toho umí i víc. Aris tím omráčil Sam, aby na zbytek SG-1 a na Tok'ru nachystal past.

                                                      Technologie ras z SGA                                      

 

 

Atlantis
Atlantis je obrovské létající město Antiků. Má ten nejúčinnější štít, který Antikové vynalezli. S tímto městem odletěli Antikové ze Země do galaxie Pegasus, kde chtěli začít nový život. Postavili tam také hvězdné brány. Antické město je nacpané všemožnými technologiemi. Toto město Antikové opustili před 10 000 lety, když se nemohli ubránit proti Wraithům. Potopili město na dno oceánu a odešli.

 

Antická střela
V městě Atlantis byly tisíce těchto střel, ale většinu z nich Antikové vzali s sebou zpět na Zem, když prchali před Wraithy. Umístili je do Antické základny na Antarktidě, které později použil Jack, aby zachránil Zemi před útokem Annubisovy flotily.

 

Antický satelit

Těchto satelitů bylo po celém Pegasusu tisíce, dokud je Wraithové všechny nezničili. Zůstal pouze jeden nedaleko Atlantis. Satelit dokáže zničit několik Wraithských lodí, pokud má dostatečnou energii pro udržení štítu a zbraní. Když Wraithové poprvé útočili na Atlantis s 3 mateřskými loděmi, podařilo se satelitem zničit jednu loď. Zbylé dvě ovšem hned v zápětí satelit zničily.

 

Aurora
Aurora je průzkumná loď vybavená mezihvězdným pohonem. Byla objevena, když bylo zapojeno ZPM a Atlantis začal vysílat dálkový signál, který naváděl Auroru zpět. Návrat by trval 42 milionů let. Aurora byla vyslána na průzkumnou misi, kde by zjistili slabinu Wraithů. Aurora našla slabinu ve Wraithské technologii. Aurora byla nakonec zničena autodestrukcí, kterou nastavil Sheppard, aby zničil dva Wraithské křižníky, které se blížily k Auroře

 

Puddle Jumper
Puddle Jumper je malé plavidlo, které pojmě asi půl tuctu plně ozbrojeného personálu. Je určen pro cestování bránou. Má také učinné maskovací zařízení, které ho zviditelní jak pro oči, tak i pro většinu senzorů.
Hvězdná brána
Hvězdné brány v galaxii Pegasus jsou vyspělejší než brány v Mléčné dráze. Mají jiné symboly a zadávání adresy je rychlejší. Schevrony na bráně jsou modré. Stejně jako brány v Mléčné dráze využívají stejného principu transportu. Zadáte adresu, brána se otevře, projdete a brána se zavře. Otevřená červí díra vydrží maximálně 38 minut.

 

Křeslo
Tímto křeslem se dají ovládat zbraňové systémy antického města. V Atlantisu je toto nejméně jedno. Na Antické základně na Zemi, odkud odletěli Antikové se svým létajícím městem, zůstalo také jedno, kterým Jack ovládal Antické střely, kterými zničil Annubisovu flotilu a tím zachránil Zemi.

 

Railguny

Tuto technologii přinesla druhá expedice ze Země, aby pomohli ubránit město proti Wraithům. Běžný zásobník obsahuje 10 000 energetických střel, které dokáží zlikvidovat Wraithskou stíhačku.

 

Olesianské bezpečnostní plavidlo
Toto plavidlo je určeno k udržování pořádku na trestaneckém ostrově. Je vybaveno třebi vzduchovými motory, které v případě potřeby "odfouknou" vězně do bezpečné vzdálenosti. Toto plavidlo zachránilo Sheppardův tým před vězni.

 

Záchranné kóje
Dvě tyto kóje našel Sheppardův tým u jedné planety. Úspěšně se jim podařilo obě dovézt na Atlantis. McKay zaznamenal v kóji známky života. Kóje dokážou udržet člověka na živu dlouhou dobu tím, že zpomalí stárnutí. Kóje také dokážou uchovat vědomí člověka, který byl v ní a dokážou přenést vědomí do někoho jiného. Toto přenesení je ovšem dočasné. Po nějaké době se vědomí nadobro smaže.

 

Hive Ship
Obrovská mateřská loď, která slouží k hybernaci stovkám Wraithů. na takovýchto lodích se skladuje i potrava (lidé). V galaxii Pegasus je nejméně 60 Wraithských mateřských lodí. Loď je schopná cestovat hyperprostorem, ale jen skoky (můžou být v hyperprostoru jen omezenou dobu). Několik těchto lodí Atlantis tým zničil.

 

Wraithská stíhačka
Tato stíhačka je pilotována nejméně jedním Wraithem. Při letu vydává ne zrovna tichý zvuk. Může proletět bránou. Tyto stíhačky používají Wraithové pro sklizně. Aby transportovali potravu na loď, používají k tomu transportní paprsky. Ten člověka přemění na energii a uskladní v nákladním prostoru.

 

Wraithský křižník
Wraithský křižní je mnohem menší než Hive Ship. Nejspíš nemá hangáry na ukladnění stíhaček. Mají stejný hyperprostorový motor jako Hive Ship - nemůžou si jen tak letět, musí dělat přestávky. Hypermotor není také tak rychlý, jako třeba asgardský

 

Hybernační komora
Hybernační komora je určena pro jednoho Wraitha, který je schopný v ní hybernovat i několik tisíc let. Tyto hybernační komory jsou nejspíš v každé mateřské lodi a každou loď hlídá jeden hlídač. Kdyý hlídač zemře, hybernující se Wraithové se automaticky probudí

 

Wraithská zbraň
Wraithské zbraně nejsou určené k zabíjení, ale k omračování, protože Wraithové lidi nezabíjejí, aby z nich mohli vysát život. Tyto zbraně bere Atlantis, aby mohli místo zabíjení a postřelování omračovat, ale to je jen ve vyjímkách. Například, když chtěli zajmou živého Wraitha.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentář

(mates, 25. 12. 2012 16:42)

je to vinikající

admin fritol (pochvala)

(admin fritol, 8. 1. 2009 22:42)

dost dobrý admine asasine blacku pěkná práce